Obilježavanja Europskog dana jezika

Autor: Kristina Lijović, 30. 9. 2018.

Povodom obilježavanja Europskog dana jezika, 26. rujna,  učenici Osnovne škole Vladimira Nazora Vrsar sa svojim su učiteljima proveli razne aktivnosti.

Učenici 5.a razreda su na nastavi tehničke kulture od učiteljice Sabine Papić dobili i samostalno uredili narukvice s porukom „Razgovaraj sa mnom!“ na europskim jezicima.

Izrađivali su se i razni jezični plakati. U 5.b razredu s učiteljicom Tamarom Pariž, a u 7.a s učiteljicom Bojanom Klobas.

Knjižničarka Ludmila Pauletić je s grupom "Kreativni knjižničari" izradila plakat, pa su učenici ulazeći u knjižnicu pozdravljali na raznim europskim jezicima.

Naši petaši su na satu katoličkog vjeronauka s vjeroučiteljicom Valentinom  molili  molitvu Oče naš na više jezika.  Učenici su prvo činili znak Križa na latinskom i grčkom jeziku, a potom su molili Oče naš na latinskom, grčkom, hebrejskom, talijanskom, njemačkom, engleskom  i francuskom jeziku. Uz „petljanje“ jezika i mnogo smijeha, uspješno su izveli  zadatak.

Učenici  šestih razreda su s učiteljicom Veronikom Keil današnji dan obilježili istražujući razlike u vokabularu dviju varijanti engleskog jezika, australskog i američkog engleskog.

Nastava prirode, matematike i informatike bila je spoj novih digitalnih alata s europskim jezicima.

S učiteljicom Verom Grizelj sat prirode proveden je jednim dijelom na talijanskom jeziku rješavajući zanimljiv kviz, koji i Vi možete riješiti klikom na sliku kviza.

S učiteljicom Oliverom Ilić, učenici sedmih razreda podsjetili su se matematičkih pojmova na engleskom jeziku. Kviz možete i Vi riješiti klikom na sliku kviza.

Isto tako, s učiteljicom Kristinom Lijović učenici 7.b razreda prevodili su informatičke pojmove na više europskih jezika te izrađivali dvojezične letke.

Učenici osmih razreda su sa učiteljicom Marijanom Pavičić-Nenadović istraživali na temu Tuđice u hrvatskom jeziku. U raznim tekstovima su pronalazili riječi iz stranih jezika i  zamjenjivali ih hrvatskim riječima te na taj način pokušali stvoriti neke nove riječi.

Sa učiteljicom Miom Levak učenici sedmih razreda prevodili su  kratke lirske pjesme s talijanskog na hrvatski jezik koristeći se pri tom starim rječnikom talijansko-ilirskog jezika iz 1868. godine.