Izlet u Zagreb - u znaku baštine

Autor: Kristina Lijović, 20. 11. 2018.

U ovoj godini, koju je Europska komisija proglasila Europskom godinom kulturne baštine, odlučili smo obilježiti ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige posjetom prigodnim kulturnim događajima u Zagrebu, glavna tema je Baš baština, a moto je „(U)čitaj nasljeđe!“. Osnovni motiv je glagoljica kao posebnost hrvatske baštine, nacionalnoga i kulturnoga identiteta.

Na izlet su krenuli učenici viših razreda sa svojim učiteljima i školskom knjižničarkom u subotu 17. studenog.  Dobro raspoloženje nam nije pokvario ni obilazak kroz Gorski Kotar zbog jakog vjetra.

U prijestolnicu smo stigli na vrijeme, prema planu i odmah smo krenuli u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu (NSK) da razgledamo tematsku izložbu „Hrvatska glagoljica“ pod sloganom „Slovimo glagoljicom“ u holu knjižnice. Ulazak u zgradu je bio veličanstven jer je samotna zgrada NSK veličanstvena. Poželjeli smo da je razgledamo, ali to će biti moguće neki drugi put jer ovaj put nismo imali vremena.

Izložba promovira glagoljicu kao dio bogatstva hrvatske kulturne baštine. Prikazi materijalne i nematerijalne glagoljske baštine su bili osim na samoj glagoljici i latinici i na brajevom pismu (pismo za slijepe). Neki od nas mogli su čuti glagoljaško pjevanje. Uz izložbu nas je zainteresirao 3D printer i autić programiran da može pisati slova latinice i slova glagoljice.

Nakon izložbe smo krenuli put starog Zagreba, a to u Galeriju Klovićevi dvori na retrospektivnu izložbu grafičarke akademkinje Nevenke Arbanas. Povijesna zgrada Galerije je lijepa i moderno uređena. Artionica Galerije posjeduje vlastitu grafičku prešu i dio učenika je prisustvovalo radionici u kojoj su primijenili tehniku suhe igle kod izrade svojih malih grafika, svojih inicijala u glagoljici. Radionicu su vodili mladi umjetnici koji su diplomirali u klasi prof. Arbanas te kustosica i muzejska pedagoginja savjetnica Galerije Klovićevi dvori Ljiljana Velkovski. Dok su ostali učenici čekali ovu grupu uključenu u radionicu, razgledali su drugu izložbu Nikole Reisera, slikara, koji pripada skupini hrvatskih umjetnika iz razdoblja pedesetih godina prošloga stoljeća.

Nadamo se da su posjećene izložbe te radionica, barem neke od nas potakle da uoče ljepotu u umjetnosti koja kao takva oplemenjuje čovjekov duh te budi i razvija kreativne potencijale u nama. Taj dan smo imali sreću i u NSK i u Galeriji da su naši vodiči posjedovali baš tu vrlinu za uočavanje ljepote i ljubavi za umjetnost i uz njihovu pomoć smo stekli nova iskustva. Posjete ovakvima kulturnim događajima bi trebale postati tradicijom.

Svoje radove su učenici mogli ponijeti kući.

Vrijeme je bilo prekrasno pa smo se na povratku iz Galerije Klovićevi dvori  mogli diviti Starom gradu, njegovim ulicama i uličicama, primijetiti kip Šenoine Dorice Krupić iz Zlatarova zlata  na Kamenitim vratima (kojega 180. godinu rođenja obilježavamo ove godine) kipara Ive Kerdića, pokloniti se Majci Božjoj od Kamenitih vrata – zaštitnice grada Zagreba te uživati u atmosferi prepune tržnice na Dolcu i Trgu bana Jelačića s Katedralom u pozadini.

Nakon dolaska na Interliber 2018 na Zagrebačkom velesajmu i ručka, razgledali smo jedinstvenu ponudu novih izdanja domaće i strane književnosti koju je predstavilo oko 300 izlagača iz 14 zemalja. Uz razgledavanje štandova s knjigama, koje smo mogli kupiti po povoljnim cijenama,  mogli smo prisustvovati promocijama knjiga, edukativnim radionicama ili susresti pokojeg domaćeg ili stranog pisca.

Puni kulture i umjetničkih doživljaja, s kupljenim knjigama, krenuli smo kući zadovoljni i puni utisaka.