Književni susret s Nadom Mihoković-Kumrić

Autor: Kristina Lijović, 2. 12. 2018.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige učenici viših razreda imali su u četvrtak, 29.11. susret s hrvatskom književnicom Nadom Mihoković-Kumrić. Na susretu je spisateljica predstavila svoje knjige „Lastin rep“ i „Tko vjeruje u rode još“ koje su uvrštene u školsku lektiru.

Književnica je ukupno objavila 13 knjiga, koje napisala za djecu i odrasle, jer piše o temama koje su sastavni dio života djece, a istodobno dio života odraslih. Većinom su to osjetljive obiteljske teme.  Ipak, njezine priče su prožete optimizmom, kao da autorica poručuje da je živjeti jedino moguće uvijek s nadom u bolje i ljepše sutra.

Za knjigu „Lastin rep“, objavljenu 1995. godine, dobila je nagradu Mato Lovrak za najbolji dječji  roman.

Svoje izlaganje je obogatila slikama lastinog repa, starim časopisom, u kojem je objavljen njezin prvi uradak, te rukopisom njezine prve radijske drame „Poštar“ koja je kasnije prerasla u njezin prvi roman „Lastin rep“. Roman „Lastin rep“ ima svoj nastavak „Rep, ali ne lastin“, a ovaj ima opet svoj nastavak, koji autorica još piše i nije sigurno hoće li ga dovršiti.

Književnica je čitanjem nekih poglavlja „Lastinog repa“ pobudila u nama zanimanje za napetu obiteljsku priču čiji kraj moramo otkriti sami kada pročitamo knjigu.

Susret je bio zanimljiv i rado smo upoznali književnicu koja zna pisati o temama koje sve zanimaju.