Terenska nastava trećih razreda

Autor: Debora Cukola Zeneral, 14. 6. 2022.

Nakon cjelogodišnjeg učenja o Istarskoj županiji učenici i učiteljice s radošću su iščekivali polazak na terensku nastavu  u petak 20. svibnja.

Prvo stajalište bio nam je Istarski vodovod u Buzetu. Srdačan vodič učio nas je o procesima koji se vrše na vodi od izvora do naše upotrebe. Učenici su za uspomenu od djelatnika dobili boce za piće koje su odmah i upotrijebili.

Nakon vodovoda Buzet uputili smo se prema željezničkoj postaji jer nam je slijedila kratka vožnja vlakom do Lupoglava. Čekanje na dolazak vlaka kratili smo rješavanjem zadataka s radnoga listića.

Učeničkom uzbuđenju i sreći nije bilo kraja tijekom kratkog putovanja vlakom. Zorno smo ponovili tko je strojovođa, prometnik, kondukter, vagon, kupe te smo od srca zapjevali poznatu pjesmu Himna zadrugara iz omiljene lektire Vlak u snijegu.

Ručkom smo se okrijepili u pitoresknom Humu. Učili o glagoljici, Aleji glagoljaša kupili suvenire,sladoled te sa sobom ponijeli lijepe uspomene iz Najmanjega grada na svijetu.

U poslijepodnevnim satima stigli smo u Pulu te posjetili pulski amfiteatar i njegove podzemne prostorije. Divili smo se spomeniku daleke prošlosti i pokušavali shvatiti koji su osjećaji obuzimali gladijatore dok su se kretali hodnicima , kojima smo mi koračali, dvije tisuće godina kasnije.

Zerostrasse podzemni tuneli , nažalost, pdsjetili su nas na rat u Ukrajini. Austro-ugarske vlasti gradile su tunele zbog obrane . Na najvišem pulskom brežuljku - Kaštelu učenici su uživali u veličanstvenim pogledu Pule- najvećega istarskoga grada zanimljive arhitekture i bogate povijesti.

U večernjim satima vratili smo se kući umorni, ispunjeni i zadovoljni.

Ostale slike možete pogledati u GALERIJI.