2020-05-04 12:21:46 EPIDEMIOLOŠKE MJERE ZAŠTITE OD ZARAZE VIRUSOM COVID-19 I ORGANIZACIJA NASTAVE U ŠKOLI ZA DJECU KOJA ĆE DOLAZITI NA NASTAVU U ŠKOLU NAKON 10. SVIBNJA I ZA NJIHOVE RODITELJE Ove epidemiološke mjere vrijede samo za one učenike čiji roditelji su se izjasnili da će njihova djeca pohađati nastavu u školi i potpisali pisanu izjavu o tome. Mjere su izrađene prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
ORGANIZACIJA NASTAVE U ŠKOLI
1. Nastava se u školi organizira samo u onim razredima u kojima su roditelji prijavili da će dijete pohađati nastavu u školi i potpisali pisanu izjavu. Ostali učenici nastavu prate na HTV3 i rješavaju zadatke koje im učiteljica pošalje na način kako je dogovoreno na početku nastave na daljinu. 2. Raspored ulaska učenika u školu, početka i završetka nastave te odmora: - odgojna skupina ( 1.b, 2.a i 3.b razred) počinje s nastavom u 8:00 3. U razredu s učenicima boravi samo njihova učiteljica razredne nastave. 4. Predmete koje učenicima predaju drugi učitelji (Engleski jezik, Vjeronauk i Talijanski jezik) neće se održavati za učenike u školi nego na daljinu kao i do sada. 5. U školi se također neće održavati nastava TZK, kao i ostale tjelesne aktivnosti koje se provode u zatvorenom prostoru.
BORAVAK UČENIKA U ŠKOLI 1. Djeca bi trebala održavati distancu (fizičku udaljenost) od druge djece i odraslih, primjereno razvojnoj dobi. 2.Djeca ne bi trebala dodirivati usta, nos, oči i lice kao i da ne stavljati ruke i predmete u usta, primjereno razvojnoj dobi. 3. Djecu trebaju redovito i pravilno prati ruke prije ulaska u svoju učionicu, prije i nakon konzumiranja hrane, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i uvijek kada ruke izgledaju prljavo. 4. Djeca bi trebala kada kašlju i kišu prekriti usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju odbaciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju rukama. 5. Djeca ne bi trebala dijeliti čaše, šalice, drugo posuđe i pribor za jelo s drugom djecom. 6. Svako dijete samo postupa sa svojom odjećom i obućom, školskim priborom, torbama i knjigama te ih ne dijeli s ostalom djecom i ne dodiruje i ne uzima stvari druge djece. 7. Djeca ne nose zaštitne maske i rukavice. 8. Kod potrebe odlaska na toalet ili pranja ruku djeca iz jednog razreda koriste samo onaj toalet koji je na korištenje dodijeljen njihovom razredu. 9. Tijekom boravka u školi djeca ne napuštaju prostoriju u kojoj se odvija nastava za njihov razred, osim potrebe odlaska na toalet i pranja ruku. 10. Pod velikim odmorom djeca mogu biti u školskom dvorištu uz pratnju svoje učiteljice. OBVEZE RODITELJA PRIJE DOLASKA DJETETA U ŠKOLU 1. Roditelji/skrbnici imaju obavezu izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu već se javljaju telefonom ravnatelju škole i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. 2. Osigurati djetetu 1 paketić papirnatih maramica za nos i staviti ga u školsku torbu.
DOLAZAK UČENIKA I RODITELJA U ŠKOLU 1. Kada god je moguće, djecu dovode i odvode roditelji/skrbnici. Dolazak djece u školu predviđen je u periodu od 7:50 do 8:00
Djecu i roditelje pred ulaznim vratima dvorišta ( atrija) dočekuje učiteljica. Roditelji se ne okupljaju na ulazu, niti ulaze u prostor školskog dvorišta( atrija). 2. Roditelji/skrbnici koji dovode i odvode djecu u školu to čine na način da ne ulaze u školu i školsko dvorište osim u krajnjoj nuždi, već dolaze do ulaza u školsko dvorište pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 2 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu. 3. Dijete roditelj/skrbnik dovodi i odvodi iz škole na način da je u pratnji jednog djeteta uvijek jedna odrasla osoba/roditelj/skrbnik. U pratnji pojedinog djeteta uvijek je ista osoba ili se izmjenjuju dvije odrasle osobe. 4. U pratnji djeteta treba biti odrasla osoba koja živi u istom kućanstvu s djetetom te upravo ona osoba koja je, u odnosu na druge osobe koje bi mogle dovoditi i odvoditi dijete, uključena u takav tip dnevnih aktivnosti da je njena mogućnost zaraze s COVID-19 najmanja. 5. Roditelji/skrbnici ne smiju dovoditi niti odvode djecu iz škole niti ulaziti u vanjske prostore (dvorište, vrt, igralište) i unutarnje prostore škole ako imaju povišenu tjelesnu temperaturu, respiratorne simptome poput kašlja i kratkog daha ili koji su pod rizikom da su mogli biti u kontaktu s osobama pozitivnim na COVID-19 ili su pod sumnjom da bi mogli biti zaraženi s COVID-19 a pogotovo ako su u samoizolaciji jer tada ne smiju izlaziti iz kuće. Ukoliko je dijete bilo u kontaktu s takvom osobom ono također mora ostati kod kuće. 6. Učenik dolazi i odlazi iz škole sa školskom torbom te svoju opremu i pribor ne dijeli s drugim učenicama.
ODLAZAK IZ ŠKOLE 1. Odlazak učenika iz škole odvija se na način da ne dolazi do kontakta između djece različitih razreda. 2. Roditelji/skrbnici koji dolaze po dijete u školu ne smiju ulaziti u prostor školskog dvorišta i škole, osim u krajnjoj nuždi, nego dijete čekaju ispred ulaza u školsko dvorište poštujući mjere sigurnosnog razmaka od drugih roditelja i djece. 3. Nakon izlaska iz učionice i oblačenja obuće, djeca peru ruke tekućom vodom i sapunom. 4. Nakon pranja ruku djeca se bez nepotrebnog zadržavanja upućuju prema izlazu iz škole koji je utvrđen kao izlaz za njihov razred te napuštaju školsko dvorište.
POSTUPANJE U SLUČAJU SUMNJE U ZARAZU KOD DJETETA Ravnatelj škole u dogovoru s nadležnim školskim liječnikom o svakoj sumnji na COVID-19 kod zaposlenika ili djece (o čemu roditelj/skrbnik ima obavezu hitno telefonom obavijestiti ravnatelja) obavještava nadležnog školskog liječnika. Posebno žurno i neizostavno ravnatelj obavještava nadležnog školskog liječnika u slučaju grupiranja sumnje ili zaraze COVID-19 (2 i više djelatnika i/ili djece sa sumnjom iz iste učionice/zgrade i sl.). Ravnateljica škole Debora Cukola Zeneral, prof.
|
Osnovna škola Vladimira Nazora Vrsar |