Učenik klavira Umjetničke škole Poreč – Područnog odjela Vrsar vrlo uspješan na Međunarodnom natjecanju mladih glazbenika Sonus u Križevcima

Autor: Debora Cukola Zeneral, 8. 4. 2024.

Glazbena škola Alberta Štrige Križevci i Glazbena udruga Opus organizatori  su Međunarodnog natjecanja mladih glazbenika „Sonus op.8“ koje se odvijalo od 19. do 28. ožujka 2024. za discipline: solfeggio, klavir, udaraljke, tambure i violina.

Natjecanje „Sonus op.8“ je manifestacija koja se održava svake godine sa sudionicima s područja cijele države i regije te uglednim hrvatskim i stranim glazbenim pedagozima kao članovima Ocjenjivačkog suda. Održava se već osmu godinu i od svog početka izvrsno se razvija što potvrđuju kvaliteta i broj prijavljenih glazbenika. Na natjecanju su nastupili učenici iz brojnih osnovnih, srednjih glazbenih škola i akademija iz Hrvatske, Austrije, Slovenije i BiH, a u disciplini klavira natjecalo se 115 učenika kroz pet kategorija razvrstanih prema dobi učenika.

Ocjenjivački sud činili su renomirani glazbenici i pedagozi iz Hrvatske, Srbije i BiH:

• Dragan Opančić – predsjednik (Bosna i Hercegovina),
  • Ela Korbar (Hrvatska),
  • Ivana Godec- Vinceković (Hrvatska),
  • Nataša Mitrović (Srbija),
  • Ivana Tukša Jelić ( Hrvatska).

Umjetničku školu Poreč predstavljali su učenici René Viljanac, Nikolaj Zupe i Rita Gulić, svi u disciplini klavira.

Nikolaj Zupe je učenik 4. razreda klavira u Umjetničkoj školi Poreč, Područni odjel Vrsar u klasi prof. Jerka Crljenka. Na ovom natjecanju se predstavio lijepim i nadahnutim izvedbama odabranog programa pa je na kraju u II. kategoriji discipline klavira ostvario izvrstan uspjeh osvojivši 1.  mjesto i  I. nagradu s ukupno 97,80 bodova.

Prije samog natjecanja Nikolaj je sudjelovao u nizu koncerata podrške u Koncertnoj dvorani Umjetničke škola Poreč i u Kazališnoj dvorani POUP-a te je svojim nastupima izazivao oduševljenje porečke publike. Posebno valja naglasiti da je Nikolaj iz nastupa u nastup pokazivao velik napredak i predanost u sviranju pa je stoga ostvareni uspjeh i osvojena 1. nagrada veliko priznanje Nikolaju, profesoru Crljenku i dragim roditeljima koji spremno i predano surađuju, pomažu i podržavaju. Prepoznat i nagrađen izniman trud i postignut rezultat velik su poticaj i motivacija za daljnji rad.

Čestitke Nikolaju, profesoru Crljenku,  roditeljima i veliko hvala ravnateljici gđi Debori Cukola Zeneral i svim učiteljima OŠ Vladimira Nazora u Vrsaru te načelniku općine Vrsar g. Ivanu Gerometti.