Obitelj u školi - Sunce - obnovljiv izvor energije

Autor: Debora Cukola Zeneral, 19. 5. 2022.

Nakon obrađene cjeline Energija iz nastavnog predmeta Priroda i društvo učenicima  III. b razreda  u posjet je došao gospodin Marin Maras  - tata učenika naše škole Matea, Nike, a uskoro i Vite.

Tvrtka gospodina Marasa bavi se projektiranjem fotonaponskih sustava.

Učenici su vrlo pažljivo i sa zanimanjem slušali činjenice o obnovljivim izvorima energije te o Suncu – nedovoljno iskorištenom obnovljivom izvoru energije u Republici Hrvatskoj.

Držali smo u rukama po prvi puta solarnu ćeliju te saznali da se sastoji od silicija, a vrpce od srebra i bakra. Vješto su učenici upijali nove pojmove kao što su poluvodiči te da je solarna ćelija uređaj koji izravno pretvara solarnu svjetlost u električnu energiju.

Nakon modela SOLARNE ĆELIJE  učenicima je bio demonstriran i model SOLARNOG PANELA – spoj od četiri solarne ćelije.

Gospodin Maras  vrlo je zorno demonstrirao učenicima nastanak električne energije iz solarnih panela.  Izloživši solarni panel  osunčanom dijelu učionice u solarnim ćelijama sunčeva svjetlost  pretvorila se u električnu i malena žaruljica spojena kablovima na panele je zasvijetlila.

Učenici su bili osupnuti načinom rada i pretvorbom sunčeva svjetla u električnu energiju. U daljnjem razgovoru učenici su promišljali: Zbog čega je naša domovina pogodna za iskorištavanje solarne energije?  Zašto se paneli postavljaju na južnu stranu krova?  Je li veličina površine krova bitna za ugradnju solarnih panela? Je li ugradnja solarnih panela vječna te onečišćuje li okoliš?

Gospodin Maras je vrlo strpljivo odgovarao na sva pitanja te su zahvalni i oduševljeni učenici ocijenili posjet vrlo zanimljivim i korisnim.

Ostale slike možete pogledati u GALERIJI.