DANI KRUHA

Autor: Kristina Lijović, 23. 10. 2018.

U četvrtak, 18. listopada 2018. godine Osnovna  škole Vladimira Nazora Vrsar obilježila je Dane Kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Nositeljica projekta bila je vjeroučiteljica Valentina Kadić, a u projektu su bili uključeni svi djelatnici škole. Namjena projekta bila je  podizanje svijesti učenika o važnosti kruha i plodova zemlje.

U suradnji sa Općinom Vrsar – Orasera i Turističkom zajednicom općine Vrsar, organiziran je prvi dio projektnog dana. Odnosio na edukaciju djece, točnije na sam proces izrade kruha. Tako su učenici imali priliku sami samljeti brašno na žrvanj, stari kameni mlin, mijesiti tijesto uz upute naših baka Marije Dobrić i Gordane Blažević, te ga ispeći u „Javnoj peći“. Uz to su upoznali stari način pečenja kruha koji je specifičan za Vrsar. U toj radionici učenici su kroz igru, učili prepoznati različite vrste žitarica te čuti još pokoji savjet Jelene Krt i Elme Mladenović. Da bi sve izgledalo kao „nekada“ pobrinula se Tea Štifanić, voditeljica projekta Uživam tradiciju po kulinarskoj transverzali od Panonije do Jadrana. Ona i njezine suradnice  Laura Borovac, Ana Cerovac i  Lara Trošt Lesić, pobrinule su se oko uređenja stolova radionice, te su pokazale  kako mljeti brašno,  praviti kruh te kako ga pravilno staviti u peć i ispeći.

Dok se miris kruha širio dvorištem škole, u svakom razredu odvijale su se zasebne radionice. Svako razredno odjeljenje  sa svojim razrednikom i jednim predmetnim nastavnikom, na način kakav su oni zamislili, realizirao je jedan od ciljeva projekta.

CILJEVI PROJEKTA BILI SU:   razvijati osjećaj zahvalnosti za plodove zemlje,  upoznati učenike s nastajanjem kruha, poučiti djecu o kruhu kao izrazu životne i duhovne snage,  upoznati učenike s autohtonim vrstama voća i drugim plodovima zemlje, upoznati ih sa izradom istarskih tjestenina, poticati zdrave navike – konzumiranje voća i povrće, cijeniti ljudski rad i trud. Specifični cilj je bio upoznati učenike s povijesti izrade kruha u Vrsaru,“ javnom  peći“, te pečatiranju kruha.

Plod radionica i svega što su marljivo pripremili, izložli su na štandove u dvorani škole. S time je i započeo drugi dio projektnog dana. Nakon što je zbor pod vodstvom s. Benite Antolović izveo dvije pjesme, ravnateljica Debora Cukola Zeneral održala je govor. Zahvalila se svima te se,  poticajnim riječima, osvrnula na trud pripreme kruha, njegove simbolike, te važnosti očuvanja prirode. Na kraju, skupina Istra Inspirit, scenski, na vrlo zanimljiv način,  prikazala je odnos suvremenog i tradicionalog poimanja kruha, te različitost načina dolaženja do istoga. Blagoslovom svećenika Ivice Butkovića, svi su krenuli uživati raskoš hrane pripremljene na štandovima.