Terenska nastava „Antička Pula“

Autor: Kristina Lijović, 14. 3. 2019.

Dana 12.ožujka 2019.učenici viših razreda uputili su se na terensku nastavu pod nazivom „Antička Pula“. Stigavši u Pulu, prva destinacija bila je Arena, najpoznatiji pulski simbol i jedan od najbolje očuvanih rimskih amfiteatara na svijetu. Učenici su su se odmah pri ulasku uklopili u to ozračje i oponašali nekadašnje igre i borbe. Nakon toga obišli su podzemni dio Arene gdje su mogli vidjeti stare amfore i slike, a neki su kupili i suvenire koji će ih podsjećati na posjet Areni.

Nedugo nakon toga, učenici su se zajedno sa svojim učiteljima uputili prema starom dijelu grada. Odredište je bio jedan od najznačajnijih spomenika u Puli, a to je Slavoluk Sergijevaca, ili kako ga još zovu, Zlatna vrata. Razdijelivši se po razredima, iz svakog je razreda pojedini učenik imao zadatak ponešto ispričati o slavnom Slavoluku.

Prošetali su i do poznatoga Foruma koji je još od antike središnji pulski trg, kao i središte života u Puli. Toga je dana  nesumnjivo bilo živo jer uz sunce i topli povjetarac, naši su učenici unijeli dašak veselja koje se širilo Forumom. Također, na Forumu se nalazi i Augustov hram o kojem su učenici mnogo toga naučili, kad je izgrađen, otkud ime, i slično.

Sve u svemu, terenska nastava „Antička Pula“ zaista će svima ostati u lijepom sjećanju.

Autor: Stjepana Čumigaš Krivačić