Terenska nastava učenika nižih razreda

Autor: Kristina Lijović, 19. 3. 2019.

U utorak, 12.ožujka 2019. učenici 1.a razreda na jedan su dan postali vatrogasci.

Posjetili su Javnu vatrogasnu postrojbu Poreč gdje su ih simpatični vatrogasci najprije proveli po svojim prostorijama - učenici su isprobali vatrogasnu opremu i proučili što se sve nalazi u vatrogasnim vozilima.

S oduševljenjem su promatrali velike kamione i postavljali mnogobrojna pitanja na koja su im porečki vatrogasci sa strpljenjem odgovarali.

Zatim su ih vatrogasci u dvorištu vatrogasne postrojbe iznenadili uzbudljivom vježbom – gašenjem vatre.

Za kraj je prvi razred zajedno s učiteljicama isprobao kako je to voziti se vatrogasnim vozilom s upaljenim sirenama.

Sunčan i prohladan dan bio je idealan za upoznavanje ljepota grada Poreča. Učenici 2. a i 2. b razreda su, uz stručno vodstvo, prošetali starim gradom i upoznali najznačajnije kulturno-povijesne spomenike. Najzanimljiviji je bio posjet Eufrazijevoj bazilici.

Na terenskoj nastavi 3.a i 3. Bili su na koncertu u Umjetničkoj školi Poreč i razgledavali su kulturno-povijesne spomenike Poreča.

Učenici 4. a  i  4. b  razreda  su u  utorak  12. 03. s autobusnog kolodvora krenuli putem Poreča.

Srdačan i simpatičan  vodič  Jadranko dočekao nas je na autobusnom kolodvoru Poreč te nas poveo preko suncem okupane porečke Rive    mističnih  i  uskih  uličica u starogradsku jezgru  razgledati Eufrazijevu  baziliku, njezine  podrumske prostorije, Muzej  i  gradske zidine.

Poseban doživljaj  budi u čovjeku rukom dotaknuti  malene komadiće mozaika koje su prije 1500 g.  tko zna čije umjetničke ruke utisnule  ih  cement  da  nama svjedoče  danas  o   dalekoj prošlosti našega zavičaja. Učenici su saznali mnoge zanimljivosti o svakoj od tri crkve od kojih je nastao današnji kompleks Eufrazijeve bazilike pod UNESCO-vom  zaštitom.

Autori:

Daniela Jovašević, učiteljica 1.razreda