Susret s istarskom pjesnikinjom Ritom Brgić Stokić

Autor: Kristina Lijović, 22. 5. 2019.

U sklopu projekta „Narodna baština zavičaja“ pozvali smo u goste istarsku pjesnikinju Ritu Brgić Stokić. Susret je realiziran u ponedjeljak 20. svibnja te je bio namijenjen za učenike 3.a, 3.b, 4.a i 4.b razreda. Književnica je stigla iz Manjadvorci, okolice Barbana, iako joj obiteljski korijeni potječu iz Seline pokraj Svetog Lovreča, otkuda potječu njezina majka, baka i djed.

Posebno je voljela baku i djeda. Kad god ih se prisjeća, obuzmu je emocije. Njima je posvetila mnogo svojih pjesama na čakavskom narječju. Neke od njih smo čuli u interpretaciji autorice. Pjesnikinja piše još i na dijalektu Barbanštine. Kad je čitala svoje pjesme na dvama dijalektima, mogli smo se uvjeriti da, iako su različita, mogu se dobro razumjeti. Književnica je poznata po lijepom izričaju čakavskog dijalekta u što smo se mogli uvjeriti dok smo slušali njezine stihove i priče. Kada čita svoje pjesme, čitava njezina osobnost odiše mirnoćom i nježnošću.

Kao uvod našem susretu, učenice 4.b razreda učiteljice Sanje Sabatti, izvele su nam igrokaz na čakavskom dijalektu. Književnica je bila oduševljena njihovom izvedbom i izrazila je zadovoljstvo što se u našoj školi njeguje izvorni istarski govor.

Gospođa Rita je dosada napisala osam zbirki i knjiga, pretežno poezije. Najdraža joj je knjiga autobiografskih priča Još vajk dite pisana na čakavskim dijalektima. Odala nam je da još tri njezine zbirke čekaju svoga izdavača.

Pjesnikinja piše i haiku pjesme. Svoje zbirke i knjige objavljuje, osim na dijalektu južne i središnje Istre, i na standardnom hrvatskom jeziku. Našoj školskoj knjižnici je poklonila svoju zbirku pjesama Las na vitru te autobiografsku knjigu Još vajk dite sa svojim posvetama.

Susret je protekao u čitaonici u ugodnoj i intimnoj atmosferi uz znatiželjna učenička pitanja.

Riječi koje smo čuli ili naučili, ponovit ćemo do kraja školske godine u kvizu Dijalektalni rječnik u sklopu projekta „Narodna baština zavičaja“.

autor: Ludmila Pauletić, školska knjižničarka