Terenska nastava- Memorijalni centar „Nikola Tesla“

Autor: Kristina Lijović, 28. 11. 2019.

Terenskoj nastavi koja je održana 22.11.209. u Memorijalnom centru "Nikola Tesla" prisustvovali su svi učenici naše Škole od 5. do 8. razreda.

Memorijalni centar nalazi se u ličkom selu Smiljanu, na padinama brežuljka Bogdanić, uz potok Vaganac gdje je rodna kuća genija Nikole Tesle, a otvoren je pod pokroviteljstvom Hrvatskog Sabora i Vlade Republike Hrvatske povodom 150. obljetnice Teslinog rođenja.

U memorijalnom centru učenici su posjetili repliku Tesline ispitne stanice u kojoj je istraživao prijenos energije i informacija na daljinu te kuću u kojoj je Tesla odrastao.

Njegova rodna kuća pretvorena je u muzejski eksponat u kojemu se može vidjeti povijesni prikaz Teslina života, kao i replike njegovih najpoznatijih izuma.

U multimedijalnom centru učenici su, u naraciji Rade Šerbedžije, pogledali dokumentarni film o Teslinu životu te saznali kako je prijavio preko 700 patenata, a inspiraciju za svoje neumorno istraživanje fizike i načina na koji svijet funkcionira našao je u svom zavičaju. Pod stručnim vodstvom muzejskog osoblja, saznali su mnoge zanimljive detalje njegova života. Potok Vaganac koji se nalazi kraj Tesline rodne kuće mjesto je gdje je Tesla smišljao neke od svojih prvih izuma, tamo je radio svoje prve mlinice i vodenice. Odmah pokraj kuće nalazi se i štala s koje je Nikola Tesla, dok je imao šest godina, skočio s kišobranom kako bi dokučio tajnu jedne od najstarijih ljudskih želja, letenja.

Za kraj bitno je istaknuti kako je na inicijativu Udruge Nikola Tesla - Genij za budućnost 10. srpnja proglašen  Nacionalnim danom Nikole Tesle - Danom znanosti, tehnologije i inovacija.

Umro je 7. siječnja. 1943.god. u New Yorku u hotelu New Yorker na 33. katu u apartmanu 3327 u 86 – oj godini.

Učenici su bili veoma nadahnuti novim spoznajama o Nikoli Tesli te s velikim zanimanjem pomno pratili i upijali nove informacije. Možda i među njima leži novi izumitelj.

Kako bi Nikola Tesla rekao: „Mislim da nema većeg uzbuđenja koje može prolaziti kroz srce čovjeka od onog kada izumitelj vidi neku kreaciju uma kako se razvija ka uspjehu…“