EPIDEMIOLOŠKE MJERE ZAŠTITE OD ZARAZE VIRUSOM COVID-19 I ORGANIZACIJA NASTAVE U ŠKOLI ZA DJECU KOJA ĆE DOLAZITI NA NASTAVU U ŠKOLU NAKON 25. SVIBNJA I ZA NJIHOVE RODITELJE

Autor: Kristina Lijović, 22. 5. 2020.

Ove epidemiološke mjere vrijede za one učenike koji će pohađati nastavu u školi. Mjere su izrađene prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

ORGANIZACIJA NASTAVE U ŠKOLI

1. Nastava se u školi organizira samo u onim razredima u kojima su roditelji prijavili da će dijete pohađati nastavu u školi. Ostali učenici nastavu prate na HTV3 koja će se emitirati do 1.6.2020. godine.

2. Od ponedjeljka 25.5.2020. godine učenici se mogu naknadno uključivati u nastavu te će se Provedbeni plan sukladno tome promijeniti i prilagoditi.

3. Učenici dolaze u školu samostalno, organiziranim prijevozom ili u pratnji jednog roditelja. Svi učenici ulaze u školu na dva glavna ulaza iz atrija škole.

4. U razredu s učenicima boravi njihova učiteljica razredne nastave te učiteljice stranih jezika i izbornih predmeta.

5. U školi se također neće održavati nastava TZK, kao i ostale tjelesne aktivnosti koje se provode u zatvorenom prostoru.

6. Škola neće organizirati program produženog boravka.

7. Za vrijeme trajanja nastave od 8:00 do 12:25 ulazak u školu trećim osobama biti će omogućen samo uz telefonsku najavu.

BORAVAK UČENIKA U ŠKOLI

1. Djeca bi trebala održavati distancu (fizičku udaljenost) od druge djece i odraslih, primjereno razvojnoj dobi.

2.Djeca ne bi trebala dodirivati usta, nos, oči i lice kao i da ne stavljati ruke i predmete u usta, primjereno razvojnoj dobi.

3. Djecu trebaju redovito i pravilno prati ruke prije ulaska u svoju učionicu, prije i nakon konzumiranja hrane, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i uvijek kada ruke izgledaju prljavo.

4. Djeca bi trebala kada kašlju i kišu prekriti usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju odbaciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju rukama.

5. Djeca ne bi trebala dijeliti čaše, šalice, drugo posuđe i pribor za jelo s drugom djecom.

6. Svako dijete samo postupa sa svojom odjećom i obućom, školskim priborom, torbama i knjigama te ih ne dijeli s ostalom djecom i ne dodiruje i ne uzima stvari druge djece.

7. Djeca ne nose zaštitne maske i rukavice.

8. Kod potrebe odlaska na toalet ili pranja ruku djeca iz jednog razreda koriste samo onaj toalet koji je na korištenje dodijeljen njihovom razredu.

9. Tijekom boravka u školi  djeca ne napuštaju prostoriju u kojoj se odvija nastava za njihov razred, osim potrebe odlaska na toalet i pranja ruku.

10. Pod velikim odmorom  djeca mogu biti u školskom dvorištu uz pratnju svoje učiteljice.

OBVEZE RODITELJA PRIJE DOLASKA DJETETA U ŠKOLU

1. Roditelji/skrbnici imaju obavezu izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu već se javljaju telefonom ravnatelju škole i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta.

2. Osigurati djetetu 1 paketić papirnatih maramica za nos i staviti ga u školsku torbu.

DOLAZAK UČENIKA I RODITELJA U ŠKOLU

1. Za učenike putnike je organiziran školski prijevoz po redovitom rasporedu:

Polazak iz sela (Kloštar) je u 7,15 sati i iz Funtane u 7,35 sati. Roditelji učenike mogu dopratiti do ulaza u atrij ( nema ulaska u školu). Svi učenici ulaze u školu na dva glavna ulaza iz atrija škole

Djecu i roditelje pred ulaznim vratima dvorišta (atrija) dočekuje učiteljica. Roditelji se ne okupljaju na ulazu, niti ulaze u prostor školskog dvorišta (atrija).

2.  Roditelji/skrbnici koji dovode i odvode djecu u školu to čine na način da ne ulaze u školu i školsko dvorište osim u krajnjoj nuždi, već dolaze do ulaza u školsko dvorište pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 2 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu.

3. Učenik dolazi i odlazi iz škole sa školskom torbom te svoju opremu i pribor ne dijeli s drugim učenicama.

4. Učiteljice će koordinirati i kontrolirati da učenici pri ulasku u školu poštuju sljedeće higijenske mjere: učenik ulazi u školu preko dezinfekcijske barijere, pere ruke sapunom i vodom u toaletu  predviđenom za njegov razred i nakon toga ulazi u učionicu.

ODLAZAK IZ ŠKOLE

1. Odlazak učenika iz škole odvija se na način da učenici putnici imaju autobus za odlazak kućama u 12,40 sati.

2. Roditelji/skrbnici koji dolaze po dijete u školu ne smiju ulaziti u prostor školskog dvorišta i škole, osim u krajnjoj nuždi, nego dijete čekaju ispred ulaza u školsko dvorište poštujući mjere sigurnosnog razmaka od drugih roditelja i djece.

3. Nakon izlaska iz učionice djeca peru ruke tekućom vodom i sapunom.

4. Nakon pranja ruku djeca se bez nepotrebnog zadržavanja upućuju prema izlazu iz škole koji je utvrđen kao izlaz za njihov razred te napuštaju školsko dvorište.

POSTUPANJE U SLUČAJU SUMNJE U ZARAZU KOD DJETETA

Ravnatelj škole u dogovoru s nadležnim školskim liječnikom o svakoj sumnji na COVID-19 kod zaposlenika ili djece (o čemu roditelj/skrbnik ima obavezu hitno telefonom obavijestiti ravnatelja) obavještava nadležnog školskog liječnika. Posebno žurno i neizostavno ravnatelj obavještava nadležnog školskog liječnika u slučaju grupiranja sumnje ili zaraze COVID-19 (2 i više djelatnika i/ili djece sa sumnjom iz iste učionice/zgrade i sl.).

KLASA: 003-05/20-01/01

URBROJ: 2167-23-01-20-12

U Vrsaru, 21. svibnja 2020.

Ravnateljica škole:

Debora Cukola Zeneral, prof.

Provedbeni plan za uključivanje svih učenika u razrednoj nastavi u školi od 25. svibnja 2020. godine nalazi se u priloženim dokumentima objave.

Priloženi dokumenti:
Provedbeni_plan_OS_Vrsar_25.5.2020..pdf (101.22 KB)