Godina čitanja 2021. u našoj školi

Autor: Debora Cukola Zeneral, 21. 12. 2021.

Godina čitanja 2021. u našoj školi

Unatoč ograničenjima zbog aktualnih epidemioloških mjera u  sklopu Godine čitanja 2021. imali smo u prvom polugodištu nekoliko aktivnosti kojima smo obilježili Međunarodni dan pismenosti te Mjesec hrvatske knjige:

Izrada informativnih letaka o čitanju za roditelje

Stručna suradnica školska knjižničarka izradila je informativne letke o čitanju za roditelje povodom Međunarodnog dana pismenosti 8.9. Namjera je bila potaknuti roditelje da djeci čitaju u svim nižim razredima jer čitanje djeci naglas razvija kod učenika interes za knjigu i stječe naviku čitanja. To bi bilo nužno činiti što ranije, za to su dužni pobrinuti se roditelji i po mogućnosti odgajatelji u vrtiću.

Čitam ti priču – čitanje prvom i drugim razredima

Učiteljice produženog boravka 1. i 2. razreda Ana Mofardin i Anamarija Nikolić te učenici dobri čitači u produženom boravku čitaju naglas slikovnice svojim vršnjacima prvašima te drugašima tijekom školske godine.

Želimo pomoći djeci i mladima da čitanje počnu doživljavati kao radost, istraživanje i zabavu. Čitale su se priče iz knjiga Mala Ema straha nema, Sretan cvrčak, Grimmove Priče i bajke te druge slikovnice prema odabiru učenika.

Projekt Naša mala knjižnica

Ove školske godine uključili smo se u zanimljiv i zabavan projekt „Naša mala knjižnica“  s 3.a razredom Mirele Radoš te 4. razredom učiteljice Elene Morelato Djapjaš i učiteljice produženog boravka 4. grupe Darinke Šincek Lovrić. Projekt koji smo počeli provodit ćemo uglavnom u 2. polugodištu. Projektom  „Naša mala knjižnica“ želimo naše učenike potaknuti da nauče čitati s razumijevanjem, da čitanju pristupaju istraživački uz saznanje da čitanje može biti i zabavno. Priliku će imati svi koji žele izraziti svoju kreativnost u bilo kojem području: likovnom, jezičnom, znanstvenom, literarnom,… Učenici će čitati knjige koje možete razgledati na linku https://nasamalaknjiznica.hr/ .

Književni susret s Bojanom Meandžija

Mjesec  hrvatske knjige u Godini čitanja 2021. obilježili smo, 19. i 29. studenog , u našoj školi osim projektom „Naše misli o čitanju“ i književnim susretom s autoricom knjige „Trči! Ne čekaj me… koja je na popisu lektire za više razrede. Susret je zapravo bio virtualni susret putem ZOOMA, obzirom na epidemiološku,  namijenjen učenicima viših razreda naše škole, Osnovne škole Sveti Lovreč te Osnovne škole Kaštenjer iz Pule. Ujedno smo se ovim susretom prisjetili žrtava Vukovara.

Učenici su pokazali sposobnost brze prilagodbe virtualnom susretu u novim uvjetima te su prvo mahanjem pozdravile književnicu. Književnica se je virtualnim prisutnima potrudila dočarati sve događaje ispričane u autobiografskoj knjizi koju je napisala kao trinaestogodišnjakinja provodeći četiri ratne godine u atomskom skloništu svoje zgrade u Karlovcu te se potrudila uključiti u razgovor. Susret je učenicima bio zanimljiv i poučan.